Jdi na obsah Jdi na menu
 


KV2audio KX12 odstranění konstrukčních vad vč. přehřívání

31. 8. 2016

Opravoval jsem pár aktivních dvoupásmových reprosoustav KX 12 od výrobce KV2audio, které byly označeny v autorizovaném servisu KV2audio jako funkční, bez závad.

Obě reprobedny po přivezení normálně hrály, ale v provozu často nehrály nebo přestávaly hrát, u jedné se rozvěcela červená LED indikující přehřátí.

Každá byla evidentně z jiné výrobní série, č.1 má na zadním panelu samolepící fólii a č.2 má popis zadního panelu sítotiskem. Poslechově hrály obě stejně.

Po provozu cca 30min. na malou hlasitost (cca 65dBA/1m) buzené hudebním signálem č.2 přestala hrát a rozsvítila se červená LED indikující přehřátí.

Obě jsem rozebral a vyčistil. U č.1 po montáži nehrál 12" reproduktor. Při znovurozebrání jsem zjistil mech. konstrukční vadu, která tuto závadu způsobila - rezonancí bedny při provozu uklepané vývody 3 elektrolytů 100u/25V na desce analogového procesoru a preampu. Tuto vadu lze ošetřit mech. fixací všech radiálních elektrolytických kondenzátorů k PCB tavnou hmotou nebo pružným tmelem.

Přehřívání způsobovala další konstrukční vada - otáčky ventilátoru jsou řízeny pouze velikostí vybuzení zesilovače pro 12" reproduktor. Když se aktivka, která má za sebou několik let provozu, zapne bez signálu nebo s malým budícím signálem, ventilátor se sám neroztočí, chladič na desce koncových stupňů se postupně zahřeje na +70st.C, zablokuje se modulační signál, rozsvítí se červená LED indikující přehřátí a bedna je do vypnutí a vychladnutí mimo provoz. Konstrukční vadou je absence řízení otáček závislé na teplotě chladiče, které zajistí spolehlivý start ventilátoru po zahřátí chladiče na cca +45st.C a snížení jeho otáček při ochlazení chladiče na cca +35st.C, bez ohledu na stáří ventilátoru a jeho zanesení prachem. Chybí zde "teplotní smyčka" řízená termistorem, tepelně spojeným s chladičem, jakou aplikují téměř všichni ostatní konstruktéři a výrobci zesilovačů chlazených ventilátorem. Obvod regulace ventilátoru je třeba doplnit termistorem (tepelně spojeným s chladičem) 12k + sériovým rezistorem 6k8 a změnit hodnotu předpěťového rezistoru R42 z 12k na 68-82k. S rezistorem R42 82k při pokojové hlasitosti, po zahřátí, nejsou ventilátory téměř slyšet, hodnota R42 68k zajistí spolehlivější provoz ventilátoru, ovšem s lehce vyšší hlučností. Schéma upraveného regulátoru je uvedeno zde na webu. Tato úprava řeší i nespolehlivý provoz venku při zahřátí zadního panelu sluncem. Termistor jsem umístil na PCB konc. stupňů, velice opatrným vyškrábáním  (pod lupou) malé části zemnící Cu fólie vedle tranzistoru řídícího ventilátor. Rezistor 6k8 jsem použil SMD ze strany Cu.Termistor 12k lze zakoupit v GME.cz za 12Kč.

Zkoušel jsem kontaktovat výrobce KV2audio emailem na info@kv2audio.com, s dotazy na schéma KX12 a informaceo změnách v zapojení koncového stupně pro driver. Bohužel nikdo na mé e-maily nijak nereagoval, z čehož plyne, že výrobce neposkytuje jakoukoli tech. podporu svých produktů ani nemá zájem na spolupráci s odstraněním vlastních konstrukčních nedostatků, způsobující provozní závady a problémy, na rozdíl od některých korektních firem, které např. mají schémata uveřejněné na internetu. Proto jsem se rozhodl uvedená zjištění publikovat, aby ostatní majitelé KX12 nemuseli tyto jinak slušně hrající reprosoustavy vyhazovat, aby měli šanci konstrukční vady způsobující jejich nespolehlivost a výpadky v provozu, odstranit, když závady není schopný diagnostikovat a odstranit autorizovaný servis KV2audio.

Ještě upozornění, v KX12 č.2 byla přepólovaná dioda D28  BAV20, na bázi tranzistoru Q19 byla nula, proto je vhodné opticky zkontlovat zapojení těchto diod a nebo změřit předpětí mezi emitorem a bází Q19 a Q20, kde má být v klidu, bez buzení, kolem 0,25V DC a ne nula. Při demontáži modulu zesilovače je třeba být velice opatrný na nabitý napájecí kondenzátor 10G/80V !! Zde je další konstrukční nedomyšleností chybějící obvod nebo alespoň rezistor pro vybíjení tohoto kondenzátoru. Zůstává nabitý i několik dnů po odpojení napájení na napětí kolem 70V !! Lze ho vybít např. připojením (wolframové) žárovky 230V/100W na 10sec.

Ještě mě zaráží zapojení tranzistoru spínající červenou LED indikující limit. Jedná se o zapojení tranzistoru BC557C. V případě max. vstupního budícího signálu je jeho přechod BE Q6 zatížený proudem až 140mA, sice krátkodobě, než zareaguje fotoodpor v optočlenu na osvit led-diodou, což ale BC557C nemusí vydržet. Dalo by se to ošetřit např. 2 Si diody  (nebo ZD 1,5V) v propustném směru z +15V na kolektor Q7 a pak mezi kolektor Q7 a bázi Q6 zapojit oddělovací odpor kolem 1k nebo i méně.

Z výše uvedeného je vidět, že KX12 jsou zvukově slušně, téměř vyjímečně hrající aktivní reprobedny, které dokáží příjemně (pro lidský sluch) reprodukovat hudební signál. Dokáží reprodukovat poměrně hluboké basy, příjemné a čisté výšky a hrát i poměrně nahlas. Konstrukci elektroniky je možné považovat také se spoustou skvělých nápadů, ale bohužel nedotažených do konce, tak, aby soustavy byly schopné dlouhodobého bezporuchového provozu. Připadá mi, že při návrhu elektroniky chyběla ještě "jedna hlava", která by dokázala dokončit důležité detaily. Po výše uvedené zkušenosti bych měl obavu při koupi drahého produktu KV2audio, zejména s neochotou a neexistence tech. podpory a obavy s pravděpodobných konstrukčních nedostatků a nedodělků. Faktem také zůstává, že na světovém trhu existují za obdobně vysoké ceny i reprodukční PA systémy, které poskytují příjemnější zvukovou kvalitu, s rovnoměrnějším prostorovým pokrytím, díky promyšlenější technické konstrukci, s respektováním fyzikálních zákonů, než jaké obecně poskytují produkty KV2audio.

Uvedené řešení je možné, kromě KX 12, aplikovat i na další tipy aktivních reproboxů KV2audio např. KX15 EX10 EX12 EX15.

Všechna autorská práva vyhrazena

Tento článek a schéma jsou určené jen pro servisní účely vlastníků KX-12, KX-15, EX-10, EX-12, EX-15, případně vlastníků dalších odvozených tipů, které mají obvod řízení ventilátoru zapojený stejným způsobem. Na základě nekomunikace KV2audio není tento článek a řešení určený pro výrobce KV2audio, který pokud by měl zájem řešení výše uvedených konstrukčních vad aplikovat, je povinný mě kontaktovat e-mailem na tomasra(zav)centrum(tečka)cz a dohodnout se na náhradě za použití mého autorsví ohledně zjištění a řešení na této stránce uvedených konstrukčních vad.

 

Náhledy fotografií ze složky KV2audio KX12 odstranění konstrukčních vad

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář